Susanna Clarková: Jonathan Strange & pan Norrell

12. září 2007

Konečně knížka, jak má být! Velká (160 × 240 × 460 milimetrů), tlustá (699 číslovaných stran), těžká (1195 gramů!), v tvrdé vazbě, se dvěma různými vkusnými přebaly (bílé písmo na černém pozadí a vice versa), látkovou záložkou a dokonce s ilustracemi! Považte. Dle mého názoru za velice přátelskou cenu; na stránkách nakladatelství za 331 Kč.

A co se obsahu týče, je to ještě lepší. Nejprve zaujme decentní a přitom dokonalá sazba. Správné uvozovky, pomlčky, spojovníky, výpustky, to se dnes bohužel příliš nevidí. Příjemný papír. Po pár stranách si uvědomíte, pane jo, ono je to opravdu dobře přeložené. A po pár kapitolách zjistíte, že se od knihy nemůžete odtrhnout!

A je to čím dál lepší a lepší. Příběh pomalu roste, sílí, košatí. Každá kapitola, ba každá věta je jako bonbónek, který je potřeba pomalu, pomaloučku vychutnat. Taková kniha přímo vyzývá vzít si jí večer do křesla, k dobrému čaji, nebo snad sklence něčeho ostřejšího, přečíst tři čtyři kapitolky? pět šest? dobře, ale víc než sedm ne, aby dlouho vydržela. Podzimní počasí přímo svádí k tomu vžít se do příběhu z deštivé Anglie.

Příběh se odehrává, jak už jsem naznačil, v Anglii, v době válek s Napoleonem. V době ctnostných dam a ctihodných gentlemanů, jejichž občasným podivuhodným, avšak respektovaným koníčkem je studium historie magie, která se kdysi v Anglii praktikovala, později však vymizela. Jak se záhy ukáže, nezmizela docela. Objevuje se nejprve jeden, později druhý mág, kteří dovedou magii praktikovat. A rozhodnou se vrátit anglické magii její dřívější slávu.

Víc se mi o příběhu psát nechce. Na přebalu se jako obvykle můžete dočíst víc, než je třeba. A další informace okolo knihy jsou k nalezení na jejích oficiálních stránkách. Stránky jsou to pěkné a obsáhlé; spousta rozhovorů s autorkou i překladatelem, dokonce videa? ale radím Vám dobře, pročtěte si je až po přečtení knihy.

Svět anglické magie Susanny Clarkové je krásný. Postavy jsou poměrně originální a živoucí; některé zamilováníhodné, jiné otravné, některé směšné (nikoli komické), ale všechny zajímavé. I ty, které se jen mihnou, na mě zapůsobily tak, že bych se o nich chtěl dozvědět víc. A hlavní ? řekněme ? záporná postava se ke konci vyvíjí v opravdu odporné zlo. Přestože nemá prakticky žádný atribut klasické záporné postavy? tomu říkám políček klišé a výzva pro další autory fantasy.

Ilustrace mě popravdě příliš nezaujaly. Přesto jsem za ně rád, neboť jakékoli ilustrace, byť se s mými představami příliš nesetkávají, dodávají knize další rozměr.

Zkrátka ? jsem nadšen. Taková kniha tu dlouho nebyla, a dlouho nebude. Jediné, čeho se děsím, je, že kniha má být zfilmována. V Hollywoodu. Ach jo.

Na co se naopak těším, jsou další knížky Susanny Clarkové. Povídková knížka The Ladies of Grace Adieu and Other Stories vyšla 3. září 2007 a Amazon ji začne prodávat 2. října 2007.

Doufám, že ji Viktor Janiš přeloží stejně dobře, jako tuto :-)

P. S.: Kniha má úspěch i v Čechách. Svědčí o tom fakt, že záhy po uvedení byl náklad rozebrán a nakladatelství Alman muselo pořídit dotisk.

Komentáře:

  • Wu
    1. říjen 2007

    Už minulá recenze téhle knihy, na kterou jsem narazil, mě zlomila. A kdyby ne, ta Tvá by to udělala určitě :). Takže pánové mágové čekají v mém zásobníku nepřečtených knih.

  • Adam
    7. říjen 2007

    Věřím že nebudeš litovat :-)